"Łączy nas flaga"

Biało-czerwona flaga to jeden z najważniejszych symboli Polski. Zawsze była i jest znakiem naszej narodowej jedności. Milczący świadek naszej długiej, niezwykłej historii. Flaga towarzyszyła polskim dramatom, polskim ofiarom, polskim nadziejom. Z biało-czerwoną szliśmy pod wiatr i z wiatrem historii. Flaga to niezwykle ważny składnik polskiego patriotyzmu i narodowej tożsamości. Wielu z nas, z lekcji historii w szkole wie, iż flaga Polski oficjalne barwy przybrała tuż po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości 1 sierpnia 1919 roku. Jednak pierwsza mająca moc prawną regulacja polskiej władzy w sprawie narodowej flagi podjęta została 7 lutego 1831 roku przez sejm powstańczy. Miało to miejsce na wniosek posła na Sejm Królestwa Polskiego, działacza narodowego i wiceprezesa Towarzystwa Patriotycznego Walentego Zwierkowskiego. Kolory nawiązywały do barw herbów Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Miały być również swoistym kompromisem pomiędzy królewską bielą Augusta II Mocnego, biało-czerwono-szafirową Konfederacji Barskiej oraz biało-karmazynowo-granatową nawiązującą do tradycji legionowej. Miała ona również nawiązywać do czasów Konstytucji 3 Maja. W ustawie zapisano co następuje:

„Izba Senatorska i Izba Poselska po wysłuchaniu Wniosków Komisji Sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni się łączyć Polacy, postanowiły i stanowią:

Artykuł 1

Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.

Artykuł 2

Wszyscy Polacy, a mianowicie Wojsko Polskie te kolory nosić mają w miejscu gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były.Przyjęto na posiedzeniu Izby Poselskiej dnia 7 lutego 1831 roku.”

Od tej pory walczono pod biało-czerwonym (biało-amarantowym) sztandarem. Nie od razu oczywiście stały się one jednoznacznymi barwami narodowymi, w powstaniu listopadowym, styczniowym, a nawet jeszcze pod koniec XIX wieku pojawiały się i inne barwy (szczególnie biało-karmazynowo-granatowa), lecz biało-czerwone flagi traktowano jako symbol patriotyzmu i zjednoczenia, a wkrótce stały się powszechnie uznawanym symbolem Polskości.

1 czerwca 2018 roku Międzynarodowy Dzień Dziecka w naszej szkole upłynął pod znakiem biało-czerwonej. Po trzech godzinach lekcyjnych uczniowie klas IV - VII oraz klasy gimnazjalne, spotkali się na holu budynku gimnazjalnego. Pani dyrektor Aneta Mazur  złożyła wszystkim uczniom serdeczne życzenia z okazji ich święta, nie zapominając o słodkim upominku dla każdego ucznia. Następnie głos zabrała pani Zofia Stachowicz - koordynator projektu "Rok dla Niepodległej", która poinformowała uczniów o przystąpieniu do realizacji zadania projektowego: "Łączy nas flaga". Krótko odniosła się do flagi, jako symbolu narodowego towarzyszącego Polakom w trudnych, jak i doniosłych chwilach naszej historii narodowej. Następnie objaśniła uczniom,  na czym polegać będzie zadanie postawione przed nimi. Każda z klas miała za zadanie zszyć 5 metrów materiału w kolorze białymi czerwonym. W niezwykle podniosłej atmosferze, pod czujnym okiem wychowawców, uczniowie przystąpili do wykonania zaszczytnego zadania. Każdy starał się jak najlepiej wywiązać z powierzonej pracy.

W Dzień Dziecka miało miejsce symboliczne szycie flagi, na dobre materiały połączą rodzice naszych wychowanków podczas pikniku z biało-czerwoną. Gotową flagę - najdłuższą w gminie, uczniowie będą nieść podczas uroczystego przemarszu ulicami Wierzbicy w dniu 11 listopada 2018 roku.

Po wykonaniu zadania wszyscy uczniowie a cappella odśpiewali hymn narodowy. Kolejny punktem dnia, były zmagania sportowe uczniów i nauczycieli na hali sportowej.

Ten dzień pełen niezapomnianych wrażeń, z pewnością przejdzie do historii naszej szkoły, jako wyjątkowo podniosły i patriotyczny. Po latach nasi wychowankowie będą wspominać: "Był taki jeden dzień w szkole, kiedy wszyscy jednocześnie szyliśmy długą, długą biało- czerwoną flagę. To było w setną rocznicę odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI."